| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Ports | 2 Ports - Max Ø10mm (0.39") |
| Adapter Capacity | 06 Adapters |
| Supported Adapters | SC Simplex, LC Duplex, MTP |
| Splice Capacity | 12 Splices |
| Material | Polycarbonate Plastic |
| Length | 183mm (7.20") |
| Width | 169mm (6.65") |
| Height | 19mm (7.50") |
| Color | Gray |