| Wavelength | 1310nm, 1550nm |
| Mode | Single-mode |
| Dynamic Range | 13/15dB |
| Measurement Range | 50 - 60km |
| Event Dead Zone | 0.8m/0.1 - 16m |
| Resolution | 0.1m - 16m |
| Loss Threshold | 0.01dB |
| Linearity | 0.05dB |
| VFL Output Power | 5mW |
| Pulse Width (Single-mode) | 10ns~1024ns |
| Sampling Points | 65k |
| Waveform Storage Capacity | 1000 Frames |
| Range of Refractive Index | 1.00000~2.00000 |
| Range of Optical-cable Correction Factor | 0.80000~1.0000 |
| Display | Color TFT LCD, 5.1", 640 x 480 |
| Ports* | USB |
| Optical Output Port | FC/PC |
| Power Supply | AC/DC Adapter: Input AC: 100V~240V(1.5A), Output DC: 9V(2A) Power Frequency: 50Hz~60Hz, Internal Lithium Battery: 7.4V, 3200mAh, 10 Hours of Operation |
| Operating Temperature | 40 ~ 70°C |
| Width | 215mm |
| Height | 130mm |
| Depth | 66mm |